Bezpečnost
O bezpečnosti na Srí Lance se dříve hovořilo hlavně v souvislosti s Tamilskými tygry. Ti sváděli několik desetiletí trvající boj za samostatnost území, která osídlovali - byly to oblasti na severu kolem města Jaffna a Mullaitivu a na východě u města Mutur. V květnu 2009 srílanská armáda zajala hlavního vůdce tamilských tygrů a povstalce rozprášila.
Na Srí Lance jsem byla jak za tamilské války, tak i po ní. Tamilští tygři nikdy do svých sporů s vládou nezatahovali turisty a během ní prý také žádný turista nezemřel. Viditelným projevem konce války je rychlý růst cen vstupného a ubytování pro turisty. Pokud jde o vstupné do srílanských památek, mají ho turisté mnohonásobně vyšší než místní (např. Národní park Yala - cizinec 30 USD, místní 3 USD)
Na silnicích se stále setkáte s tzv. Check pointy - kontrolními stanicemi, kde znuděně postávají a posedávají ozbrojení vojáci a občas někoho zkontrolují. Turistů se však tyto kontroly příliš netýkají.
Při cestě letištního autobusu k odletové hale autobus v areálu letiště u jedné takové kontroly zastavil. Místní v autobuse mi řekli, že všichni musíme vystoupit a zkontrolují nás. Načež do autobusu vešel voják a řekl mi, ať sedím (byla jsem jediným turistou v autobuse), cizinci že vystupovat nemusí.
Pro turistu je dle mého názoru Srí Lanka velmi bezpečná, a to říkám jako žena, která tam strávila měsíc sama. Půl dne jsem zapomněla na pláži foťák, a když jsem si na něj vzpomněla, stále tam byl. Možná taky proto, že bylo po sezóně a na pláži už nebyli žádní turisté, ale jenom místní :-) Přesto si dávejte na cenné věci pozor. S rozmachem turismu se rozmáhají i drobné krádeže.
Pokud budete dodržovat základní zásady bezpečnosti, nic se vám nemůže stát. Už proto, že budhisté jsou prý z 90% čestní.
Doporučení:
Je dobré ofotit si pas, platební karty apod. a uložit je odděleně od ostatních dokladů. Stejně tak peníze si rozdělte do více peněženek a uschovejte na různá místa.Vložte svůj text...