Kdy jet na Srí Lanku
Srí Lanka má tropické podnebí, které se projevuje střídáním období sucha a dešťů, tzv. monzunů. Období monzunů navíc nastávají v různých částech země v jinou dobu. Samotní Srílančané však říkají, že za posledních šest nebo sedm let nebylo období, které by bylo typicky suché nebo monzunové.
Období monzunů na Srí Lance
Do jižní a jihozápadní části ostrova přináší monzun déšť od května do srpna, do severní a východní části přichází monzun v říjnu a trvá do ledna. A aby to nebylo tak jednoduché, tak v říjnu a v listopadu může pršet kdekoliv, a také velmi vydatně.
Od začátku prosince 2010 do poloviny ledna 2011 spadlo na východním pobřeží tolik dešťových srážek, kolik normálně spadne za celý rok, tj. něco přes 1600mm. V polovině ledna 2011 byly na Srí Lance naměřeny nejnižší teploty za poslední 61 let - v Colombu 18,8°C, v horské Nuwara Eliya dokonce 7,9°C.
Když na Srí Lance prší, tak většinou leje
Srílanské domky jsou postavené na poměrně vysoké betonové desce. Nebylo mi jasné proč, dokud jsem nezažila květnový monzun na jihu. Kanalizaci tam nemají asi příliš prostupnou, protože po několikahodinovém lijavci plavala celá vesnice. Vody bylo asi po kolena skoro všude. Silnice mezi Colombem a letištěm byla uzavřená, dostat na letiště se dalo prý jen vrtulníkem. V důsledku kácení lesů dochází v centrální oblasti Srí lanky k sesuvům půdy, s nimiž mizí jak domky místních, tak i silnice.
Období sucha
V jižní a jihozápadní části Srí Lanky jsou suchými měsíci prosinec až březen, v severní a ve východní části je to květen až září.
I v suchých měsících se však můžete setkat s deštěm. Bude to však pravděpodobně déšť sice prudký, ale krátkodobý. Většinou prší navečer několik minut.
Výjimkou, která snad potvrzuje pravidlo, je prosinec 2010. Ač je to podle Srílančanů měsíc spadající do suchého období, do 10. prosince pršelo nonstop několik dnů. Turisté byli zoufalí a místní také - jednak nechápali proč prší, když pršet nemá, proč prší tak dlouho v kuse, když i v monzunovém období prší s přestávkami, kdy svítí slunce, a dále turisté odjížděli z pláží, protože tu není v dešti co dělat, a místním se zkracuje už tak krátká turistická sezóna.
Kdy tedy vyrazit?
Pokud nejste náruživí surfaři, pravděpodobně bude cílem vaší cesty centrální oblast kolem města Kandy, horská oblast kolem města Nuwara Eliya a jižní a jihozápadní pobřeží.
S ohledem na naše zimní počasí s nedostatkem slunce, doporučuji jet v prosinci, lednu, únoru a březnu (ideálně odjet v prosinci a vrátit se v dubnu). V tyto měsíce prakticky neprší, nebo jen velmi málo a velmi krátce.
U oceánu je v tuto dobu jisté slunečné počasí s modrou oblohou po celý den, teploty kolem 30 stupňů (a to i v noci), téměř stejné teploty dosahuje i voda v oceánu.
V horských oblastech kolem Haputale se mohou vyskytnout mlhy a občas déšť, je zde i chladněji, což je citelné hlavně v noci. Zchladit se můžete také ve městečku Nuwara Eliya ležícím v nadmořské výšce 1889 metrů nad mořem. Teploty zde v noci padají i k 10 stupňům a zima mi byla i pod dvěma dekami.
Naopak nedoporučuji květen, říjen a listopad. To jsou velmi deštivé měsíce - slunce třeba několik dní nesvítí a bez něho žádné oblečení v tropickém vlhkém vzduchu neuschne. Oceán je jako stoka, především při ústí řek, kterými do oceánu proudí deštěm unášená hlína, větve apod.